WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

26 kwietnia
Święty Marcelin, papież i męczennik

Zobacz także:

Święty Marcelin
Marcelin był 29. z kolei papieżem. Rządził Kościołem przez 8 lat (296-304). Łatwo pomylić jego imię z imieniem jego następcy, którym był Marceli I (+ 309). Rządy św. Marcelina przypadły na ostatnie lata panowania cesarza Dioklecjana (284-305). W tym czasie szerzyło się najsroższe w dziejach chrześcijaństwa prześladowanie Kościoła. Objęło ono całe imperium rzymskie i pochłonęło tyle ofiar, co wszystkie poprzednie razem.
Nie znamy bliższych okoliczności męczeństwa papieża Marcelina. Miał ponieść śmierć za Chrystusa 25 października 304 roku wraz z towarzyszami: św. Klaudiuszem, św. Cyronem i św. Antoninem. Jego doroczną pamiątkę od dawna obchodzi się jednak 26 kwietnia. Jego ciało pochowano ze czcią na cmentarzu św. Pryscylli przy drodze Salaryjskiej.


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

ks. Władysław Hozakowski
Święci Klet i Marcelin, papieże-męczennicy
Poczet papieży
Św. Marcelin
Bogdan Pietrzyk
Święty Anaklet
Polonia Christiana
Św. Marcelin, papież i męczennik
Żywoty Świętych Pańskich (1937 r.)
Żywot św. Marcelina, papieża
 
John W. O'Malley SJ
Historia papieży

Kalikst I był niewolnikiem, Pius IX szlachcicem, Pius XII arystokratą, a jego następca Jan XXIII, wychował się na wsi. Wielu papieży w chwili wyboru nie miało żadnych święceń. Pochodzili z Włoch, Grecji, Syrii, Hiszpanii, Francji, Niemiec i Holandii. Tylko jeden był Anglikiem, jeden Polakiem. Grono następców świętego Piotra, których pontyfikaty uznajemy za ważne, obejmuje przeszło dwustu sześćdziesięciu papieży. Brali oni udział w największych dramatach dwutysiącletniej historii świata zachodniego, a w niektórych wydarzeniach odegrali kluczowe role. Autor pisze zarówno o zaletach, jak i przywarach bohaterów książki. Przedstawiając fakty, zręcznie pokazuje, jak instytucja papiestwa stopniowo dochodziła do swego obecnego kształtu, i obala mity narosłe wokół jej historii
praca zbiorowa
Poczet papieży

Chronologiczny leksykon papieży przedstawia życiorysy i dokonania zwierzchników Kościoła od pierwszych biskupów gmin chrześcijańskich do papieża Benedykta XVI. Noty biograficzne uzupełniają portrety, ilustracje dzieł sztuki i architektury, słowniczek terminów teologicznych i alfabetyczny układ postaci.
Josef Gelmi
Mały leksykon papieży

Podręczny i napisany przystępnym językiem, przybliża jedynie najbardziej istotne fakty z życia kolejnych papieży.
Piotr Nowak
Jak wybierano papieży. Konklawe

To zwięzłe spojrzenie na niejednokrotnie burzliwe dzieje wyborów papieży na przestrzeni wieków oraz zmiany, jakie zachodziły w ich zasadach. Autor spośród wszystkich biskupów Rzymu wybrał sylwetki tych, którzy mieli znaczący wpływ na zmianę zasad, jakimi kierowali się wyborcy nowego pasterza Kościoła powszechnego.

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2014


Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Axiopolis, na terenie dzisiejszej Dobrudży - św. Aureliusza, męczennika. Był zapewne towarzyszem św. Cyryla, jak on przedstawicielem młodego chrześcijaństwa, które na te tereny dotarło stosunkowo wcześnie. Starożytne Axiopolis znajdowało się w okolicach dzisiejszej Cenrevody i Rasovy.

W Korbei, w Pikardii - św. Paschazego Radberta, opata. Wychował się u benedyktynek w Soissonnais. Wcześnie wstąpił do słynnego opactwa w Korbei, gdzie za mistrza miał Abelarda. Potem współtworzył grupę, która w Westfalii zakładała Nową Korbeę. W macierzystym opactwie doczekał się godności opata, ale po jakimś czasie na skutek niesnasek i sporów, zazębiających się o spory dynastyczne, z godności tej zrezygnował. Przebywał wtedy w Saint-Riquier. Pod koniec życia wrócił do Korbei i kontynuował swą pracę pisarską. Zmarł w roku 865, pozostawiając po sobie sporą spuściznę literacką. Wśród jego dziełek znalazł się również pierwszy traktat poświęcony Eucharystii; długo uchodził on za dzieło św. Augustyna.

oraz:

św. Bazyleusa, biskupa i męczennika (+ ok. 322); błogosławionych zakonników Dominika i Grzegorza (+ XIII w.); św. Eksuperancji, dziewicy (+ ok. 380); św. Klarencjusza, biskupa w Vienne (+ ok. 620); św. Lucydiusza, biskupa Werony (+ IV w.); św. Piotra, biskupa i męczennika (+ V/VI w.); św. Ryszarda, prezbitera i mnicha (+ ok. 650)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG