WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

26 kwietnia
Błogosławieni Bonifacy i Emeryk, biskupi

Zobacz także:

Błogosławiony Bonifacy
Bonifacy urodził się w II poł. XII w. w znanej rodzinie Canavese. Kształcił się w domu, a następnie pod kierunkiem swojego wuja Arduina, biskupa Turynu. Wstąpił do opactwa benedyktyńskiego w Fruttuaria nieopodal rodzinnego miasta. Następnie przeniósł się do klasztoru augustianów w Aoście. Wybrany w 1210 r. jego przeorem, okazał się być wybitnym przełożonym - tak gdy idzie o troskę o sprawy duchowe, jak i doczesne. 17 lipca 1219 r. został mianowany biskupem Aosty; posługę tę pełnił aż do śmierci 25 kwietnia 1243 r. Jego doczesne szczątki znajdują się obecnie w katedrze w Aoście. Jego kult potwierdził w 1890 r. papież Leon XIII.


Błogosławiony Emeryk Emeryk przyszedł na świat pod koniec XIII w. na zamku Quart w Dolinie Aosty. Po ukończeniu studiów teologicznych postanowił żyć z dala od swej zacnej rodziny, prowadząc życie wypełnione kontemplacją i ascezą. Po kilku latach wstąpił do kanoników przy katedrze w Aoście. Ceniono go jako bardzo pobożnego kapłana, przyjaciela ubogich i potrzebujących. W 1302 r. został wybrany przez kanoników biskupem Aosty. Wszyscy jego biografowie podkreślają jego troskę o ubogich i stawanie w obronie słabszych. Regularnie zwoływał synody (najwięcej wiemy o tym z 1307 r.), zabiegając o świętość życia zarówno duchowieństwa, jak i wiernych świeckich poprzez wprowadzanie regulacji dotyczących postów i świąt religijnych. W 1311 r. święto Poczęcia Najświętszej Maryi Panny uczynił dniem obowiązkowego udziału we Mszy św. na terenie swojej diecezji. Zmarł 1 września 1313 r. i został pochowany w kaplicy katedry w Aoście. Jego kult potwierdził w 1881 r. papież Leon XIII.

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2014


Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Axiopolis, na terenie dzisiejszej Dobrudży - św. Aureliusza, męczennika. Był zapewne towarzyszem św. Cyryla, jak on przedstawicielem młodego chrześcijaństwa, które na te tereny dotarło stosunkowo wcześnie. Starożytne Axiopolis znajdowało się w okolicach dzisiejszej Cenrevody i Rasovy.

W Korbei, w Pikardii - św. Paschazego Radberta, opata. Wychował się u benedyktynek w Soissonnais. Wcześnie wstąpił do słynnego opactwa w Korbei, gdzie za mistrza miał Abelarda. Potem współtworzył grupę, która w Westfalii zakładała Nową Korbeę. W macierzystym opactwie doczekał się godności opata, ale po jakimś czasie na skutek niesnasek i sporów, zazębiających się o spory dynastyczne, z godności tej zrezygnował. Przebywał wtedy w Saint-Riquier. Pod koniec życia wrócił do Korbei i kontynuował swą pracę pisarską. Zmarł w roku 865, pozostawiając po sobie sporą spuściznę literacką. Wśród jego dziełek znalazł się również pierwszy traktat poświęcony Eucharystii; długo uchodził on za dzieło św. Augustyna.

oraz:

św. Bazyleusa, biskupa i męczennika (+ ok. 322); błogosławionych zakonników Dominika i Grzegorza (+ XIII w.); św. Eksuperancji, dziewicy (+ ok. 380); św. Klarencjusza, biskupa w Vienne (+ ok. 620); św. Lucydiusza, biskupa Werony (+ IV w.); św. Piotra, biskupa i męczennika (+ V/VI w.); św. Ryszarda, prezbitera i mnicha (+ ok. 650)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG